Jdi na obsah Jdi na menu
 


Alkohol je nebezpečnější než heroin i crack, tvrdí nová studie

15. 11. 2010

Jiří Vacek, idnes.cz

(Převzato ze zdroje: iDnes.cz, 1. 11. 2010:  Alkohol je nebezpečnější než heroin i crack...)

Alkohol je nebezpečnější než heroin i crack, tvrdí nová studie, nejnižší škodlivost má LSD a Psylocibin.

Co je nejnebezpečnější droga - heroin, crack, kokain, PCP nebo ketamin? Pokud se podle nové metodiky započítají i dopady drogy na uživatele a společnost, předčí všechna narkotika alkohol.

Alkohol svojí nebezpečností předčí i heroin. Experti na drogovou problematiku sestavili novou stupnici, která hodnotí škody napáchané drogami uživatelům i společnosti. V čele žebříčku se umístil alkohol, následuje ho heroin a crack. Alkohol je podle stupnice téměř třikrát škodlivější než kokain nebo tabák. Extáze například dosahuje jen osminy nebezpečnosti alkoholu. „Zjištění studie dokazují v rámci veřejného zdraví nutnost agresivně zacílit na škody páchané alkoholem. Nynější systém klasifikace drog souvisí jen málo s důkazy o jejich škodlivosti," řekl šéf expertního týmu profesor David Nutt.

Alkohol a tabák jsou pro dospělé v mnoha zemích legální. Na druhou stranu drogy jako extáze, konopí či LSD, které se na žebříčku umístily daleko níže, jsou nelegální a nesou s sebou riziko trestů vězení.


Kritizoval vládu kvůli konopí, musel odejít

„Je zaznamenání hodné, že dvě posuzované legální drogy - alkohol a tabák - se dostaly do horní části žebříčku, což naznačuje, že legální drogy způsobují přinejmenším stejné škody jako nelegální látky," řekl Nutt.

Profesor do loňského roku působil jako vlivný poradce britské vlády pro drogy. Post ale musel opustit poté, co ministry veřejně kritizoval za ignorování vědeckých informací naznačujících, že konopí je méně škodlivé než alkohol.

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že alkohol zabije ročně 2,5 milionu lidí. Do statistik se zapisuje kvůli chorobám srdce a jater, dopravním nehodám, sebevraždám a rakovině. Dohromady to představuje 3,8 procenta veškerých úmrtí. Celosvětově je alkohol třetím hlavním rizikovým faktorem předčasné smrti či trvalého zmrzačení.


Žebříček drog

Experti drogy analyzovali podle devíti měřítek škodlivosti pro uživatele a dalších sedmi pro společnost. První měřítka zahrnovala například úmrtí spojené s užívanou drogou, zdravotní poškození, závislost na droze či ztrátu vztahu nebo narušení vazeb v rodině. Škodlivost pro ostatní se mimo jiné posuzovala podle trestných činů, ekologických škod či soužití se společností.

Drogy poté byly ohodnoceny na stobodové stupnici, přičemž 100 znamená nejvyšší škodlivost a nula žádnou.

Alkohol získal 72 bodů, heroin 55 a crack jen o bod méně. Droga crystal meth podobná pervitinu dostala 33 bodů, kokain 27, tabák 26, amfetamin 23, konopí 20, léky ze skupiny benzodiazepinů (mezi něž patří například rohypnol, diazepam nebo lexaurin) 15, uklidňující prostředek ketamin 15, metadon 14, mefedron 13, extáze devět stejně jako anabolické steroidy, LSD sedm a psychotropní houbičky pět bodů.

Žebříček vychází z nové metodiky, kterou sestavili vědci z britského Nezávislého vědeckého výboru pro drogy (ISCD) a odborný poradce z Evropského monitorovacího střediska pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA). Konec článku.

 

Poznámka Jiří Vacek:

Uvedená zjištění samozřejmě nic nemění na skutečnosti, že oblast drog spadá pod trestní právo a za jeho porušení hrozí vězení. Zejména se postihuje skupinové braní drog.

Z těchto důvodů nikomu nedoporučujeme přestupovat platné zákony. Současně zdůrazňujeme, že jakéhokoliv požívání zakázaných látek na našich meditacích a seminářích není přípustné. Toto stanovisko se vztahuje i na alkohol a kouření.

Uvedenou informaci o seriozním výzkumu působení drog považujeme za důležité, aby ji lidé znali. Neustálá démonizace  zejména psychedelik, je ryze účelová a stojí za ní zájmy výrobců alkoholu a cigaret, kteří se bojí, aby nepřišli o své zisky.

Potvrzení pravdy nalezneme ve statistice úmrtí. Ročně i u nás umírají tisíce na následky alkoholismu včetně řízení pod vlivem alkoholu a kuřáků. Přesto se braní těchto drog netrestá. Jak se říká: „Není politická vůle“.

Ve srovnání s tím jsou úmrtí z předávkování drog zcela nevýznamná. Jen se uměle nafukují.