Jdi na obsah Jdi na menu
 


S neonacisty si Němci nevědí rady

5. 2. 2013

Jiří Vacek

Článek s tímto titulem z Lidových novin 31.1.2013, autor Luboš Palata.

Sudeťáci a jejich příznivci nás neustále přesvědčují, jak se Němci změnili, jak jsou demokratičtí, že nám od nich nehrozí nějaké nebezpečí a najednou tohle!

V Předním Pomořansku a v Sasku usedají v zemských parlamentech poslanci Národně demokratické strany NěmeckaNDP. Podobnost s názvem NSDAP určitě není náhodná. Stačí vypustit S a A a je to NDP. Strana navazuje, ovšem skrytě, jak jinak, na nacismus.

NDP spolupracuje s nejextrémnějšími skupinami vyhnaneckých organizací ( = se sudeťáky) a dokonce přímo hlásá územní požadavky na Polsko a naší republiku.

Neonacisté mají i své teroristické skupiny. Jedna z nich před svým odhalením, protože v ní byli i policisté, stihla zavraždit 20 lidí.

V těchto dnech vzpomínáme, jak se v roce 1933, 31. ledna dostal zcela demokratickou a zákonnou cestou k moci Adolf Hitler. To mu, kromě jiných sil, umožnila i katolická církev, která dobrovolně rozpustila svou stranu, aby nepřekážela Hitlerovi.

Mein Kampf Hitler napsal v roce 1924. V roce 1933 byl již kancléřem, ač jeho plánům ze začátku níkdo nevěřil nebo možná věřit nechtěl. Tehdejší papež si velmi přál silné Německo.

Za 4 roky od svého zvolení Hitler obsadil Rakousko, za další rok české pohraničí a v roce 1939 Československo a rozpoutal 2. světovou válku.

Ve světle těchto skutečností by bylo podceňovat dnešní Hitlerovy následovníky velmi a velmi nezodpovědné. Hrozí, že se historie bude opakovat a sudetští Němci dělají vše pro to, aby se skutečně opakovala.

Představa o dnešní neotřesitelné německé demokracii je ve světle nedávných dějin i současných skutečností výtvorem, který má jen umožnit vzkříšení Hitlerova odkazu a zastřít nebezpečí, které hrozí celé Evropě.