Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pedofilie je podle kardinála porucha, ne kriminální čin

27. 3. 2013

novinky.cz

Pedofilie je psychologická porucha, ne "kriminální okolnost". Podle internetového serveru BBC to uvedl jihoafrický kardinál Wilfrid Fox Napier. Dodal, že osoby, které byly v dětství zneužívány a v dospělosti zneužívají jiné, je třeba podrobit lékařskému vyšetření. Církev se již delší dobu potýká se skandály kolem sexuálního zneužívání dětí.

sobota 16. března 2013, 19:40 - Durban

"Co děláte s poruchami? Musíte se je snažit napravit," uvedl Napier. Dodal, že ví minimálně o dvou kněžích, kteří se stali pedofily poté, co je jako děti někdo zneužíval. "Neříkejte mi, že tito lidé jsou trestně zodpovědní jako někdo, kdo se sám rozhodne, že něco podobného udělá. Nemyslím si, že lze tvrdit, že tito lidé si zaslouží potrestání. Oni sami byli poškozeni," prohlásil.

Kardinálovy názory si ale vysloužily okamžitou kritiku. "Pokud je to nemoc, dobrá. Ale je to také zločin, a ty se trestají. Zločinci se zodpovídají za to, co dělají," řekla Barbara Dorriesová, která byla v dětství zneužívána knězem a nyní je pracovnicí americké organizace obětí sexuálního násilí a zneužívání kněžími (SNAP). "Biskupové a kardinálové zašli velmi daleko, aby tyto zločiny zakryli," dodala.
 

Na seznamu byl i kardinál Duka

Napier byl jedním ze 115 kardinálů, kteří se tento týden zúčastnili volby nového papeže Františka. Organizace SNAP nedávno sestavila seznam těch volitelů papeže, kteří podle jejího názoru nereagovali odpovídajícím způsobem na obvinění kněží ze zneužívání. Na seznamu bylo 12 kardinálů, včetně českého kardinála Dominika Duky. [celá zpráva]

Ten se však proti této kritice ohradil. Seznam byl sestaven na základě činů nebo veřejných výroků kardinálů na téma sexuálního zneužívání dětí v církvi. Kardinál Napier na seznamu nebyl.

Autor biografie dřívějšího papeže Jana Pavla II. Michael Walsh upozornil, že výroky kardinála Napiera připomínají postoje, které kdysi zastávala katolická církev v Británii a Spojených státech.

"Myslím, že je otřesné, že máme kardinála, který může takovéto názory stále zastávat. Naprosto ignoruje ty děti," řekla Marie Collinsová, která je rovněž obětí zneužívání.

 


Zdroj: http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/296253-pedofilie-je-podle-kardinala-porucha-ne-kriminalni-cin.html