Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ocean like river

29. 9. 2018

Jiří Vacek

Ramana Maháriši často přirovnává jedince, který dosáhl cíle stezky k „ocean like river“, neboli k řece, která se podobá oceánu.

Co tím míní? To, co je společné řece, která se vlévá do oceánu a oceánu samotnému, je voda. Ta v uvedeném příměru zastupuje absolutní vědomí. Voda, která tvoří řeku a vodu oceánu se mísí a splývají v jeden svou činností rozlišený celek – absolutní vědomí Já jsem.

Přesně to se odehrává v jedinci na konci stezky. Vědomí, které je životem jedince, poznává vědomí absolutní pomocí jejich společné jednotné podstaty, kterou je vědomí Já jsem. Jedinec svým vědomím vplývá do vědomí oceánu a voda oceánu přijímá do sebe vodu řeky. To vše je přirovnání, které se vztahuje k vzájemnému spojování obou vědomí, vědomí jedince s vědomím božím.

Jedinec žije dál svým životem, ale navíc se vědomě stává součástí celku, jímž je vědomí absolutní. Obě vědomí se spojují a ovlivňují navzájem.

Jedinec rozvíjí ve vztahu k sobě a stvoření všechny principy a možnosti, jak jsou dány výroky Já jsem Pravda, láska, tvořivá moc a všechny další.

V řeči evangelií se jedná o svatbu v Káni Galilejské neboli o mystickou svatbu.